Земеделски производител Хюсеин Джeмил е един от учредителите на Съюза на зърнопроизводителите от Бургаска област. Близо 6 000 дка площи стопанисва фермерът в община Руен. Успехите си дължи на постоянството, на професионализма, на семейната подкрепа и отговорното отношение към всяка дейност от производствения процес.
В кабинета на фермера спомените оживяват. Тук стоят снимки от различни дестинации (Тайланд, Куба, Канарските острови, Дубай…), които той е посетил като дългогодишен партньор на фирма “Апогей 9” от Бургас. Участва активно в живота и дейността на Съюза на зърнопроизводителите от обл. Бургас. За това ще ви разкажем по-късно. Нека тръгнем последователно…
– Роден съм в Добра поляна, близко село, на 7-8 км оттук, зад този баир. Там си живея. Преди години имаше ТКЗС и аз бях ръководител на механизираното звено (бивше МТС). Останах като ликвидатор, след което започнах да работя с услуги. С три броя комбайни, които закупих от различни кооперации, продължих дейността десетина години. Жънехме на стопанства, на частни стопани, но работата взе да понамалява и се ориентирах към наемането на земя. В този край на Преображенци имаше една малка работилничка и 100 кв. м терен. Стопанският ми двор е на друго място, ремонтирах сградата на бившия свинарник, изградих и склад с площ от 1 декар за продукцията. Тук също складираме зърно и раздаваме рентата.
Регистрирах фирма ЗП Хюсеин Джемил Хюсеин, така работя и до днес. Отначало наех 500 дка от землището на с. Вресово, но след като в Преображенци кооперацията се разтури, наех тук същата площ и отстъпих земята на колегата от Ябълчево. На следващата година заедно с фермера Манол Димитров от Руен наехме всички земи на кооперацията. Стопанисвам площи в землището на с. Руен (около 1000 дка), в с. Ръжица – 1500 дка, в Разбойна (200-300 дка) и останалите 3 000 дка са в Преображенци. Така земята ми наближава 6000 дка. Допълнително наех площи и в моето село Добра поляна, слаби са, но с повече труд и обгрижване ги облагородяваме.
Отглеждам ечемик, пшеница, слънчоглед, кориандър, рапица. По-малкият ми син – Ферхан се занимава с говедовъдство, отглежда 100 дойни крави. А големият, Ерджан, се ориентира към овощарството и зеленчукопроизводството. Стопанисва 30 дка черешова градина, със съпругата си отглеждат и домати, пипер. Като се поосвободи от сезона по прибиране на плодовете, се включва в жътвената кампания. Така че бизнесът ни е семеен, бих казал.
Работил съм в корабостроителен завод в Бургас, ръководех бригада за ремонт на кораби и фериботи. И така до 1975 г, когато в моето село се основа ТКЗС-то и ме поканиха за ръководител на механизираната бригада. 18 години изкарах в МТС. Така че с механизираните дейности съм наясно. Що се отнася до подбора на сортовете и хибридите, се доверявам на специалистите от фирма “Апогей 91”, с които години наред си партнираме. Помага ми и практиката, знаете, че агроном се става за пет години, но аз вече имам стаж в земеделието 40 години. Не ми е толкова трудно да определя състоянието на културите, обаждам се на агроном Антонина Карагьозова от “Апогей 91”, тя ме посещава и заедно вземаме решение с какво да третирам полетата.
Ечемикът ми е сорт Обзор, доволен съм от него. Пшеничните сортове са различни – Янтра, Енола, Апаш и др., тази година отглеждам основно Апаш и Енола. Заложих елитни семена в отделен участък и за новата кампания ще разполагам със семена от първо размножение.
Слънчогледът е съобразен с нашите условия, добри резултати дават хибридите на “Пионер Семена”, но тази година реших да експериментирам и със селекцията на “Лимагрейн”. Ще проследим резултатите и ще преценя на кой от хибридите да се доверя за идната пролет.
Различни са сортовете и хибридите рапица, и при тях се съобразявам с препоръките на партниращата фирма. За жалост цената на ечемика тази година е под себестойността на производството. Утре ще дойдат да го изкупят. Но вижте, много лесно се прави калкулацията: 50 кг тор на Тимак Агро съм вложил. Подхраних посевите и с азот – 10 кг/дка, 5 лв. да кажем. Станаха 55 лв., трикратно фунгицид внесох и веднъж хербицид, нека добавим и рентата. Но това не е всичко, имаме и други разходи – за семена, за механизирани обработки, труд, заплати, горива, осигуровки… И ето че вложените средства за производството на декар надхвърлят 130-140 лв. А добивите са средно 300 кг от декар, приходите са едва наполовина. И става ясно, че сме на червено. Веднага ще кажете, че вземаме субсидии. Да, 27 лв. на декар, които не знам на колко части ги получихме тази година? Още чакаме последния транш. Затова взех категоричното решение – тази есен да не сея ечемик.
Ще видим след няколко дни каква ще е ситуацията и при пшеницата. Кой може да издържи на тази загуба? Много говорят нашите висшестоящи служители, че сме богати, че караме джипове. С какво да ходим по полето, на 5 км отстояние от базата е блокът, където вчера механизаторът скъсал кардан. Обажда ми се, не може да мръдне оттам. Как бих могъл да стигна с обикновена лимузина до мястото!?
Така че нашите трудности не се виждат, само се говори за субсидии и джипове. От 1975-та година до днес аз един ден болничен не съм ползвал. Пенсионирах се втора категория и получавам 150 лв. пенсия. Моето семейство може ли да се издържа с тези пари? Същевременно съм и диабетик, над 70 лв. месечно даваме за лекарства с жената. Следователно трябва да работя…
Много хора считат, че като си вземат земята, ще забогатеят бързо. Съветвам ги, нека да поработят, да видят как се изкарват добивите. Имам два защитени проекта, сега и трети ми предложиха да направя. Но се отказвам и ще ви кажа защо. Миналата година си закупих трактор, изплащам го на лизинг. По първия проект закупих трактор, плуг, валяци, а по втория – комбайн Клаас Лексион. Когато закупих комбайна, субсидията от 50% получих след третата година, изтеглих кредит, за да платя техниката. За 4 години върнах на банката 400 000 лв., само лихвите бяха 100 000 лв.
Тракторът с плуга също бе по проект, но валяците не ги одобриха и то заради една буквичка. В договора пише “грайферен валяк”, а в приемно-предавателния протокол има неволна грешка “драйферен”. По тази причина ми отрязаха субсидията. Двата проекта бяха за около 750 000 лв. Но съм категоричен – отказвам се от всякакви програми!
Имам потребност от още техника – пръскачка с висок просвет, семечистачна машина, кантар, а същевременно ни се налага и земя да купуваме. За повече сигурност. Тъкмо дойде ред да си закупим техника и току-виж се яви собственик с предложението да си продаде нивата. Но питам се, ако нямам земя, защо ми е трактор и комбайн, да кажем. И като нямам трактор, как ще се справя с бизнеса? Земята си остава, тя няма да избяга. Но не съм и сигурен, че ще арендувам дадена нива за идните 20 години, например, заради което си струва да се инвестира в скъпи и високопроизводителни машини. Затова се налага да купувам постепенно определени площи. При нас декар земя се търгува за 700 лв. Скоро закупих 40 дка и вложих 28 000 лв. – средства, които можех да инвестирам в семепочистваща машина.
Рента давам на много стопани, 20 лв. е за земята в Добра поляна, това ще рече 50 кг зърно. Но хората предпочитат да си вземат парите. На други места съгласно договорите рентата е 30 лв. При аренден договор за 10 години собственикът получава по-висока рента, а за площите под наем – по-малко. В стопанството ми работят още трима механизатори, а по време на кампаниите (сеитба, жътва) наемам допълнително един-двама. Но се радвам, че и синовете ми помагат много. Малкият е ангажиран с кравефермата. Закупихме мястото, след това закупихме и теленца (50-60 бр.), създадохме стадото и той постепенно го разшири. Общо сега кравите са стотина, но 60-70 в момента се доят. Имаме и подрастващи.
Млечната суровина се изкупува също на ниска цена, та синът ми е на мнение да премине към месодайна порода. Добре, че ние си произвеждаме фуражите, стотина декара люцерна залагаме. И той разполага с техника, самостоятелно фермерство е.
Ерджан също е оборудвал стопанството си с необходимите машини за трайните насаждения, както и с пикап за извозване на плодовете и зеленчуците.
Аз членувам в Асоциацията на зърнопроизводителите от Бургаска област откакто е създадена. Спомням си в х-л Приморец в Бургас я основахме. Миналата година получих награда за най-добър фермер-зърнопроизводител, член на асоциацията.
Искам да ви разкажа за още една неприятност, която ме сполетя. Четири години не съм получил и стотинка субсидия заради съмнение за опит за измама. Един арендодател от съседното село си предостави земята за обработка при мен. Получи си рентата и на следващата година е починал. Идва синът му и без да каже, че баща му е починал, го подписва на договора и ведомостта. Същевременно колеги от Ръжица му предложили да си даде земята за арендуване при тях, той подписва втори договор. Получи се застъпване, аз представям договор в Разплащателна агенция за нивата (беше по-малко от 10 дка) и колегите – също. Стигнахме до прокурор, до следовател. Две години се проточи разследването на случая и за това време аз не можех да получа субсидии. Третата година доказахме, че няма нищо умишлено, стана ясно чия е вината, стигна се и до прокурорско решение. На четвъртата година ми заплатиха субсидията за комбайна по проекта, но нито стотинка за земята. Така цели четири години аз бях лишен от подпомагане за стопанисваните от мен площи.
И в този аспект искам да ви кажа, че колегите от асоциацията ми помогнаха много. С председателя Николай Киров два пъти посетихме директора на РА – София. И всички се убедиха, че и без субсидии аз се справих с производството. Дори предложих на нашите зърнопроизводители, че ако, не дай Боже, на някой колега му се случи подобен проблем, да му помогнем всички ние, неговите колеги. Да задели всеки от нас определена сума, която той ще ни върне впоследствие. Защото лихвите по кредитите са много големи.
Как виждам моето стопанство в бъдещ план? Спокойно мога да наема допълнително земя, имам технологична възможност за това в едно недалечно село. Познават ме там хората, знаят, че работя честно. За да се утвърдиш в бизнеса, трябва постепенно да го развиваш, разширяваш, да си прецизен в работата си и внимателен към хората и екипа. Доволен съм, че мога да разчитам и на синовете си. Навремето, когато започнах, малкият ми син още не се беше ангажирал с фермата. Качих го на комбайна да жъне един дълъг блок. Той карал известно време машината, изоставил я и избягал. На другия ден сутринта пак го качих, заключих кабината и го оставих. По такъв начин го научих да управлява комбайна.
Другият ми син също е правоспособен комбайнер. Него пък го оставих в един блок на стръмно място. Гледах го отдалече и си казвах: “Ако се справи – ще стане земеделец от него!”. Та не ти ли е една работа по мерак, на сърцето, не можеш да очакваш нищо добро.
Тукашната база е построена преди две години. Бетонирахме на по-късен етап площадката, но долната база е два пъти по-голяма. Там складирам машините. Пазачи имам на всички обекти.
Ще развивам бизнеса докато мога. Сега съм на 65 години. Важното за мен е, че имам на кого да предам постигнатото…
Източник: “Агровестник”