Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) изразява подкрепа за основните насоки, залегнали във Визията за селското стопанство и храните на еврокомисаря Хансен, и се присъединява към призивите за по-справедлива и прагматична селскостопанска политика. Въпреки всичко, НАЗ подчертава, че е наложително и основополагащо да се обхване и принципът за адекватно финансирана селскостопанска политика.
Във връзка с предстоящите законодателни предложения относно ОСП след 2027 г., НАЗ настоява за:
- Ясен и отделен бюджет за ОСП, който да отчита инфлацията и който да не се слива с други фондове, за да не се компрометира ресурсната обезпеченост на земеделието.
- Противодействие на идеята за включване на ОСП в „супер фонд“, който може да размие нейната идентичност и да доведе до съществени финансови загуби и административна сложност.
- Съхраняване на директните плащания като ключов инструмент за стабилност на доходите и гарантиране на предвидимостта в зърнопроизводството. Същевременно, да се акцентира върху разработване на специфични механизми за подкрепа, които да отчитат нуждите на малките и средните ферми.
- Пълна външна конвергенция на директните плащания, с цел постигане на равнопоставеност между земеделските стопани в различните държави членки.
- Запазване на обвързаната подкрепа и преходната национална помощ за специфични и уязвими сектори.
- Засилени мерки за подкрепа на младите земеделски стопани, включително финансови инструменти, облекчени административни процедури и социална подкрепа в селските райони.
- Опростяване на администрирането и преминаване от условия към стимули, чрез реални облекчения за фермерите и по-малко бюрокрация.
- Пълно участие на фермерите при изработването на стратегически планове и политически решения, за да се гарантира, че те отговарят на реалните потребности на земеделския сектор.
- Предпазлив и прагматичен екологичен преход, базиран на научни доказателства, с адекватна подкрепа за инвестиции в устойчиви практики.
- Недопускане на въвеждане на допълнителни екологични или административни изисквания без пълна оценка на въздействието върху производителите и пазарите.
- Недопускане на въвеждане на забрани за продукти за растителна защита без налични устойчиви алтернативи, както и допускане на ограничена и контролирана употреба на отпаднали активни вещества при каламитет до установяването на ефективни алтернативи.
- Запазване на конкурентоспособността на европейското земеделие, като се гарантира съответствие на производствените стандарти при внос от трети страни.
- Засилване на инструментите за управление на риска и кризите, включително достъпни застрахователни схеми, без тези мерки да заменят директните плащания.
НАЗ подчертава, че българските земеделски производители трябва да бъдат активно включени в европейския дебат относно бъдещето на ОСП. НАЗ призовава и за активна позиция на българските институции в преговорния процес за новата политика и за изграждане на съюзи с държави членки, споделящи сходни интереси. Стабилното зърнопроизводство, гарантирането на продоволствената сигурност и устойчивото управление на земеделската земя са стратегически приоритети, които следва да бъдат отразени в Общата селскостопанска политика след 2027 г.